Czy mogę wykorzystać zdjęcia z moim wizerunkiem?

W większości wypadków praca, którą wykonujesz nie jest utworem. Fotograf wykonuje zdjęcia i to mu należą się wszystkie prawa autorskie. Zarówno te osobiste, jak i majątkowe. Jednak nie zawsze tak jest.

Wystarczy zadbać odpowiednio wcześniej o swoje prawa. Zawrzeć specjalną umowę, lub porozumieć się z fotografem. Modelka może być uznana za jednego z twórców zdjęcia. Oczywiście, musi spełnić wymogi, które określą jej pracę jako twórczą. Spełniając takie warunki, z miejsca nabywa się zarówno autorskie prawa osobiste, jak i majątkowe. Samo udzielenie fotografowi zgody na rozpowszechnianie Twojego wizerunku nie upoważnia Ciebie i Twojej agencji modelek do publikowania zdjęć.

Na temat współautorstwa modelek napisałem w artykule Czy modelka posiada prawa autorskie do zdjęć?

Chcesz wykorzystać zdjęcia ze swoim wizerunkiem, które zostały zrobione podczas sesji zdjęciowej? Zapytaj fotografa o zgodę.

Przeczytaj też artykuł na temat zgody na rozpowszechnianie wizerunku oraz o umowie o sesję TFP między modelką a fotografem.

Potrzebujesz pomocy w zrozumieniu jak to wszystko działa? Napisz do mnie!

Autor: Arkadiusz Szczudło

Jestem adwokatem i wspólnikiem w kancelarii Creativa. Pomagam przedsiębiorcom i freelancerom z branży kreatywnej, a w szczególności mody. Możesz do mnie pisać na kontakt@arkadiuszszczudlo.pl.