Fotograf opublikował Twoje zdjęcie, na które nie wyraziłaś zgody?

Sesja zdjęciowa już się odbyła. Umowa podpisana lub nie. Po jakimś czasie wybieracie razem z fotografem zdjęcia lub fotograf wybiera je samodzielnie. Niestety, Tobie jedno z nich się nie podoba. Czy możesz zabronić fotografowi udostępniania tego zdjęcia dalej w social mediach?

W takim wypadku, należy zwrócić uwagę na prawo do wizerunku. Prawo to pozwala (w pewien sposób) modelce na decydowanie o tym, co dzieje się i będzie działo z jej wizerunkiem. O ile fotograf posiada majątkowe prawa autorskie do zdjęć i może decydować co z nimi dalej zrobić, w takich okolicznościach, jeżeli na zdjęciach jest wizerunek modelki, to modelka ma prawo do zablokowania rozpowszechniania takiego zdjęcia.

Można porównać tą sytuację do siłowania się – w większości wypadków to właśnie prawo do wizerunku wygrywa z prawami autorskimi twórcy zdjęcia.

Co istotne, nawet jeżeli w umowie zostało zapisane, że udzielasz zgody na rozpowszechnianie wizerunku oraz, że tej zgody nie możesz odwołać to pamiętaj – zgodę na rozpowszechnianie wizerunku zawsze można cofnąć z każdego powodu. Takie postanowienia w umowach nie mają mocy prawnej. 

Pomimo tego, co napisałem powyżej, musisz również pamiętać, że w pewnych okolicznościach druga strona będzie mogła dochodzić ewentualnego odszkodowania.

Wyobraź sobie, że wykonywane są zdjęcia dla jakiejś marki modowej, przygotowywane są stylizacje, wynajmowane studio. Klient, fotograf i producent ponoszą koszty. W sytuacji, gdy nie będą mogli korzystać z wykonanego zdjęcia, które wyłącznie w Twojej opinii nie nadaje się do użytku, osoby uprawnione będą mogły dochodzić odszkodowania – co do zasadności ich roszczeń wypowie się już sąd.

Podsumowując, możesz nie zgodzić się na publikowanie zdjęcia ze swoim wizerunkiem – ale pamiętaj o ewentualnych roszczeniach fotografa.

Autor: Arkadiusz Szczudło

Jestem adwokatem i wspólnikiem w kancelarii Creativa. Pomagam przedsiębiorcom i freelancerom z branży kreatywnej, a w szczególności mody. Możesz do mnie pisać na kontakt@arkadiuszszczudlo.pl.